S.S.S

1. T.C. İstanbul Arel Üniversitesi ArelID Kart Nedir?

ArelID Kart, Üniversite yerleşkelerinde tüm öğrenci, personel ve misafirlerin ticari faaliyet gösteren yemekhane, kafe-kantin, kırtasiye hizmet alımlarını, Üniversite kütüphanelerinin ve spor merkezi tesislerinin kullanımını, yerleşke içinde satın alımlarını ve yerleşkelere/binalara erişimi kapsamaktadır.

2. Mevcut üniversite kimlik kartımı ArelID Kart olarak kullanabilir miyim?

Mevcut kimlik kartlarınızı, yeni ArelID Kart’ınızı teslim alıncaya kadar ArelID Kart gibi aynı özelliklerde kullanabileceksiniz. Bu amaçla, mevcut kimlik kartlarınızı yalnızca bir defaya mahsus Kiosk cihazlarında okutarak kullanıma hazır duruma getirmeniz yeterli olacaktır.

3. T.C. İstanbul Arel Üniversitesi ArelID Kart başvurusu nasıl yapabilirim?

Öğrenci: İlk defa ArelID Kart alacak yeni öğrencilerimizin kartları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından teslim edilecektir. Üniversitemize yurt dışından gelen, lisansüstü programlara veya yatay/dikey geçiş ile bölümlere kayıt olan öğrencilerin kartları ise ArelID Kart Biriminden teslim edilecektir.

 

Personel: İlk defa ArelID Kart alacak yeni personelimizin kartları Personel Daire Başkanlığı tarafından teslim edilecektir.

4. ArelID Kartımı kaybettim. Nasıl bir yol izlemeliyim?

ArelID Kart’ını kaybeden kullanıcılar, mobil cihaz ve web uygulama aracılığı ile arelnakit.arel.edu.tr adresine erişerek, ArelID Kart’ını pasif yapabilir ve ArelID Kart birimine başvurmalısınız.

5. Kaybettiğim ArelID Kartımın yerine yeni kart çıkarmadan kartımı buldum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Kullanıcı daha önce pasif yaptığı ArelID Kart’ını bulması durumunda tekrar mobil cihaz ve web uygulama aracılığıyla arelnakit.arel.edu.tr adresine erişerek aktif yapabilir ve kartını kullanmaya devam edebilir.

6. Mevcut ArelID kartımı yenilemek (kayıp, yıpranmış v.b.) istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Kayıp veya yıpranmış ArelID Kart’ını yenilemek isteyen kullanıcılar, üniversite hesabına üniversite yönetimi tarafından belirlenen ArelID Kart ücretini yatırıp ödeme makbuzu ile birlikte ArelKart Birimine müracaat ederek yeni ArelID Kart’ını alabilir.

7. ArelID Kart'ımın üniversite yerleşkemize geldiğimde yanıma almadığımı fark ettim. Yerleşkelerde kart ile yürütülen işlemleri yerine getirebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

ArelID Kart olmadan üniversite yerleşkelerimizde kartın kullanım alanlarında hizmet verilemeyecektir.

8. ArelID kartıma para yükleme işlemini nasıl yapabilirim?

ArelID Karta, ArelNakit yükleme kioskları, mobil ArelNakit yükleme ve web ArelNakit yükleme aracılığıyla ön yükleme yapılır.

9. ArelID kartıma ArelNakit yüklemem sırasında sorunla karşılaştığımda nasıl bir yol izlemeliyim?

Arel Nakit yatırma sırasında bakiyeye ilişkin bir sorunla karşılaşılması durumunda kullanıcı, Bakiye Düzeltme Talep Formu” dilekçesi hazırlayıp, ‘Kart Birimi’ne müracaat etmelidir.

10. ArelID Kartıma ArelNakit yüklemeden ticari faaliyet gösteren (yemakhane, kafe v.b.) alışveriş noktalarında nakit ya da kredi kartı ile işlem yapabilir miyim?

Üniversite yerleşkelerinde ticari faaliyet gösteren alışveriş noktalarında nakit para, kredi/banka kartı kullanılmaz.

11. ArelID Kartımın geçerlilik süresi kaç yıldır?

Tüm ArelID Kartların geçerlilik süresi, verildikleri tarihten itibaren en fazla dört (4) yıldır.

12. ArelID Kartımı iptal edebilir miyim?

ArelID Kart aynı zamanda öğrenci ve personel kimlik kartı olduğu için öğrenim/çalışma süresi boyunca kartın kullanımına devam etmelisiniz.

13. Üniversiteden ayrılırken ArelID kartımı nereye teslim edeceğim, kartımda bulunan bakiyeyi nasıl geri alabilirim?

Üniversiteden ilişik kesme işlemlerinizi yaptıktan sonra AreID Kart Birimine kartınızı teslim etmelisiniz. ArelID Kartınız, Üniversiteden ilişik kesme işlemlerinizi yaptıktan sonra otomatik olarak iptal edilir. ArelNakit iade talebinde bulunmak için, ArelID Kart Birimine ArelNakit İade Talep Formu” iletilmelidir.